International Advisory Board

Lucrețiu Mihailescu-Bîrliba (“Alexandru Ioan Cuza” University of Iași), Robin Brigand (French National Centre for Scientific Research, Besançon), Ashley Dumas (University of West Alabama), Alexander Falileyev (Institute for Linguistic Studies of the Russian Academy of Sciences), Svend Hansen (German Archaeological Institute, Berlin), Martin Hose (Ludwig Maximilian University of Munich), Gheorghe Iacob (“Al. I. Cuza” University of Iași), Ioannis Liritzis (University of the Aegean), Ioan Carol Opriș (University of Bucharest), Daniele Vittorio Piacente (University of Bari), Alexandru-Florin Platon (“Al. I. Cuza” University of Iași), Adrian Poruciuc (“Al. I. Cuza” University of Iași), Alexander Rubel (Iași Institute of Archaeology), Ion Sandu (“Al. I. Cuza” University of Iași), Eugen Sava (National Museum of History of Moldova, Chișinău), Christoph Schäfer (University of Trier), Wolfgang Schuller (University of Konstanz), Claire Smith (Flinders University, Adelaide), Acad. Victor Spinei (“Al. I. Cuza” University of Iași), Dan Gh. Teodor (Iași Institute of Archaeology), Olivier Weller (Pantheon-Sorbonne University, Paris).

Editorial Committee

Editor in Chief: Lucrețiu Mihailescu-Bîrliba. Chief secretary: Roxana-Gabriela Curcă. Members: Marius Alexianu, Neculai Bolohan, Vasile Cotiugă, Attila László, Iulian Moga, Felix-Adrian Tencariu, Iulia Dumitrache, Andrei Asăndulesei. Web editor: Radu Alexandru Brunchi