Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
An apariţie: 2012
Nr. pagini: 174
Format: 14,7 x 20,5 cm.

Descriere. Seria Studia a Colecţiei Antiqua et Mediaevalia. Cartea face parte din cadrul unui proiect privind colonizarea în mediul militar şi civil din Moesia Inferior. Troesmis reprezintă un studiu de caz interesant, întrucât aici a staţionat legiunea a V-a Macedonica, iar din 177 p. Chr. aşezarea civilă dezvoltată în jurul castrului este ridicată la rang de municipium. Autorii realizează o investigaţie prosopografică a familiilor de militari, veterani, notabili locali, reprezentanţi ai categoriilor sociale mijlocii şi inferioare ale societăţii troesmense. Ei constată că o mare parte a familiilor civile din Troesmis reprezintă urmaşi ai foştilor militari statorniciţi în cetate, originari din Italia, provinciile dunărene, Asia Mică, Africa. Se constată, de asemenea, că începând cu jumătatea secolului al II-lea, se apelează frecvent la recrutările locale.

Din cuprins: I. La colonisation romaine en tant que facteur de l’acculturation: le cas de Mésie Inférieure II. La colonisation dans le milieu militaire de Troesmis III. La colonisation dans le milieu civil de Troesmis IV. Conclusions Annexes I. Liste des personnages mentionnés dans les sources épigraphiques de Troesmis . II. Liste des noms des soldats libérés dans l’inscription de 134 (ISM V, 137) Bibliographie.

Despre autori. Lucreţiu Mihăilescu-Bîrliba (n. 1971, Piatra Neamţ) este profesor universitar doctor la Facultatea de Istorie a Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Cărţi publicate: “Sclavi şi liberţi imperiali în provinciile romane din Illyricum (Dalmatia, Pannonia, Dacia şi Moesia)”, Editura Universităţii „Al. I. Cuza” Iaşi, 2004,Individu et société en Dacie romaine. Études de démographie historique, Otto Harrassowitz Verlag, Wiesbaden, 2004, “Les affranchis dans les provinces romaines de l’Illyricum”, Otto Harrassowitz Verlag, Wiesbaden, 2006, “L’espérance de vie, la structure d’âge et la mortalité en Pannonie (Ier-IIIe s. ap. J. C.)”, Casa Editorială Demiurg, Iaşi, 2007, (în colaborare cu Valentin Piftor şi Răzvan Cozma), “Ex toto orbe Romano. Immigration into Roman Dacia”, Peeters Publishers, Leuven, 2011. A primit Premiul “Vasile Pârvan” al Academiei Române, 2006, pentru cartea “Individu et société en Dacie romaine. Études de démographie historique”, Otto Harrassowitz Verlag, Wiesbaden, 2004, Grand Prize al EuroInvent 2012, pentru cartea “Ex toto orbe Romano. Immigration into Roman Dacia”, Peeters Publishers, Leuven, 2011 Gold Medal al EuroInvent 2012, pentru revista “Studia Antiqua et Archaeologica”. Iulia Dumitrache este asistent de cercetare doctor în cadrul Departamentului de Cercetare al Facultăţii de Istorie a Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.